Pennsylvania’s new congressional map had its first showing on May 15, when voters chose the Democratic and Republican nominees for U.S. House of Representatives.

In all, 59 Democrats and 35 Republicans filed to run for the 18 seats; now, the Democrats and Republicans face off in races to represent more than 700,000 residents each.

>> All of our midterm elections coverage is unrestricted and available to everyone Tuesday and Wednesday. But public service journalism like this requires a lot of time, effort and money. We appreciate your support of our work.

At least eight women — seven Democrats and one Republican — secured their party’s nominations for Congress. Some of the successful primary contenders were first-time candidates.

Use the map below to find your congressional district under the new lines, and scroll down for a list of candidates running for your vote.

The map was drawn by the Pennsylvania Supreme Court after it overturned the previous map as an unconstitutional partisan gerrymander, saying it favored Republicans in violation of the state constitution. Those court actions sparked a nasty political and legal fight, including attacks on the court as partisan and two requests that the U.S. Supreme Court intervene. The U.S. Supreme Court and a panel of federal judges denied two separate Republican challenges to the map.

Pa.’s new congressional map

See candidates in each district by clicking on the map below (the map lists all candidates; primary winners are below). To find out what district you live in, make the map fullscreen by clicking the icon in the top right corner and then enter your address into the search bar.
Pa. Department of State
Staff Graphic

First District

Covers all of Bucks County and a portion of Montgomery County: Franconia Township (in part), Hatfield Township, Horsham Township (in part), Montgomery Township, Hatfield Borough, Lansdale Borough, Souderton Borough, and the Montgomery County portion of Telford Borough.

Candidates:

  • U.S. Rep. Brian Fitzpatrick (R)
  • Scott Wallace (D)

Second District

Covers Northeast Philadelphia and the River Wards, including Northern Liberties, Kensington, and Fishtown.

Candidates:

  • U.S. Rep. Brendan Boyle (D)
  • David Torres (R)

Third District

Covers Northwest Philadelphia, West Philadelphia, Center City, and portions of South and Southwest Philadelphia.

Candidates:

  • U.S. Rep. Dwight Evans (D)
  • Bryan Leib (R)

Fourth District

Covers portions of Berks County and portions of Montgomery County: Abington, Cheltenham, Douglass, East Norriton, Franconia (in part), Horsham (in part), Limerick, Lower Frederick, Lower Gwynedd, Lower Merion, Lower Moreland, Lower Pottsgrove, Lower Providence, Lower Salford, Marlborough, New Hanover, Perkiomen, Plymouth, Salford, Skippack, Springfield, Towamencin, Upper Dublin, Upper Frederick, Upper Gwynedd, Upper Hanover, Upper Merion, Upper Moreland, Upper Pottsgrove, Upper Providence, Upper Salford, West Norriton, West Pottsgrove, Whitemarsh, Whitpain, and Worcester Townships, and Ambler, Bridgeport, Bryn Athyn, Collegeville, Conshohocken, East Greenville, Green Lane, Hatboro, Jenkintown, Narberth, Norristown, North Wales, Pennsburg, Pottstown, Red Hill, Rockledge, Royersford, Schwenksville, Trappe, and West Conshohocken Boroughs.

Candidates:

  • Daniel David (R)
  • Madeleine Dean (D)

Fifth District

Covers all of Delaware County, a portion of South Philadelphia, and a portion of Lower Merion Township in Montgomery County.

Candidates:

Sixth District

Covers portions of Berks County, including the City of Reading, and portions of Chester County: City of Coatesville, Birmingham Township (in part), Caln Township, Charlestown Township, East Bradford Township.

Candidates:

  • Chrissy Houlahan (D)
  • Gregory Michael McCauley, Sr. (R)

Seventh District

Covers all of Lehigh and Northampton counties, and portions of Monroe County.

Candidates:

  • Martin Nothstein (R)
  • Susan Ellis Wild (D)

Eighth District

Covers all of Lackawanna, Pike, and Wayne counties and portions of Luzerne County.

Candidates:

  • U.S. Rep. Matt Cartwright (D)
  • John Robert Chrin (R)

Ninth District

Covers all of Carbon, Columbia, Lebanon, Montour, and Schuylkill counties and parts of Berks, Luzerne, and Northumberland counties.

Candidates:

  • Daniel Meuser (R)
  • Dennis Wolff (D)

Tenth District

Covers all of Dauphin County and portions of Cumberland and York counties.

Candidates:

  • U.S. Rep. Scott Perry (R)
  • George Scott (D)

Eleventh District

Covers all of Lancaster County and portions of York County.

Candidates:

  • Jessica King (D)
  • U.S. Rep. Lloyd Smucker (R)

Twelfth District

Covers all of Bradford, Clinton, Juniata, Lycoming, Mifflin, Perry, Potter, Snyder, Sullivan, Susquehanna, Tioga, Union, and Wyoming counties and portions of Centre and Northumberland counties.

Candidates:

  • Marc Friedenberg (D)*
  • U.S. Rep. Tom Marino (R)

Thirteenth District

Covers all of Adams, Bedford, Blair, Franklin, Fulton, Huntingdon, and Somerset counties and portions of Cambria, Cumberland, and Westmoreland counties.

Candidates:

  • John Joyce (R)
  • Brent Ottaway (D)

Fourteenth District

Covers all of Fayette, Green, and Washington counties and portions of Westmoreland County.

Candidates:

  • Bibiana Boerio (D)
  • Guy Reschenthaler (R)

Fifteenth District

Covers all of Armstrong, Cameron, Clarion, Clearfield, Elk, Forest, Indiana, Jefferson, McKean, Venango, and Warren counties and portions of Butler, Cambria and Centre counties.

Candidates:

  • Susan Boser (D)
  • U.S. Rep. Glenn Thompson (R)

Sixteenth District

Covers all of Crawford, Erie, Lawrence, and Mercer counties and portions of Butler County.

Candidates:

  • Ronald Dinicola (D)
  • U.S. Rep. Mike Kelly (R)

Seventeenth District

Covers all of Beaver County and portions of Allegheny and Butler counties.

Candidates:

  • U.S. Rep. Conor Lamb (D)
  • U.S. Rep. Keith Rothfus (R)

Eighteenth District

Covers portions of Allegheny County, including the City of Pittsburgh.

Candidates:

  • U.S. Rep. Mike Doyle (D)